Siyaset

Kahraman: 15 Temmuz, Türkiye’nin işgali teşebbüsüdür

TBMM 27. Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Başkan Vekili İsmail Kahraman, 15 Temmuz’un bir darbe teşebbüsü olmadığını belirterek, “İhtilal teşebbüsü de değildir. Darbeler baştaki idarecileri değiştirir, ihtilaller bütün sistemi değiştirir. 15 Temmuz bir işgal teşebbüsüdür. Türkiye’nin işgali teşebbüsüdür. Bugünkü Suriye’nin haline gelmemiz için yapılmıştır” dedi.
15 Temmuz darbe girişiminin ardında dış güçlerin ve istihbarat örgütlerinin olduğunu söyleyen Kahraman, “15 Temmuz’u bir adam yapamaz, çok güçlü bir teşebbüstür. Deniz, kara, hava kuvvetleri. Büyük bir güç gerekir. Bu MOSSAD, CIA, İsrail, Amerika ve İngiltere’nin organizesidir. Ama Cenabı Allah bunu önledi.” ifadelerini kullandı.
Kahraman, darbe teşebbüsünden nasıl haberdar olduğunu şöyle anlattı:

“Evdeydim ve çocuğumla beraber yemek yiyordum. Bir uçak uçtu ve müthiş bir ses. Hemen pencereyi açtık uçak. Meclis emniyet müdürü beni aradı ve Beylerbeyi korumadaki iki arkadaşın silahın alındığını söyledi. Eyvah dedim ‘darbe’ oluyor. Cumhurbaşkanı ve başbakanı,  Meclisi toplamam lazım. Kendi şahsi kararımla karar verdim. Meclisi açacağım. Genel bir söz vardır: Kaptanlar gemilerini terk etmezler, fareler gemileri terk ederler. Abdestimi aldım Meclise geldim. AA ve TRT’ye yazı yazdım, olağanüstü toplantı yapma yetkimi kullanarak ilan ettim. Vekilleri Ankara’ya çağırdım. Grup başkanvekillerine mesaj attım. ‘Çankaya’ya hükümeti almaya gidiyorum’ dedim. Çankaya’dan çıktığımızda helikopterler ateş kusuyordu. Meclis’e arka kapıdan girdik. 17 kişiydik. İçeride 30 kişi olduk. Divan katipleri geldi. Mecliste Mehmet Muş, Özgür Özel, Erkan Akçay üç tane partinin grup başkanvekili vardı. Partiler ortadan kalkmıştı. Öyle bir bütünlük meydana geldi ki herkesin yakasında parti rozeti yok Türk bayrağı var. O akşam herkesin İsmail Abisi oldum. O akşam 7 Ağustos’taki mitingin altyapısını attık.”
Kahraman, darbe teşebbüsünün önlenmesinde en büyük rolün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliği olduğuna dikkat çekti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close