Dünya

Güney Kore’den uluslararası topluma çağrı

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore ile nükleer silahsızlanma görüşmelerini sürdürmek için adımlar atılması için uluslararası topluma çağrı yaptı.

Moon, “Project Syndicate” için “Barış İçin Yapılabilecek Pek Çok Şey” başlıklı makale yazdı. Moon makalesinde, ABD ile Kuzey Kore arasındaki nükleer görüşmelerin sürdürülmesi ve Kore Yarımadası’nda kalıcı barışın sağlanması için tavsiyelerde bulundu.

Moon, yazdığı makalede, Kore Yarımadası’nda kalıcı barışın nükleer silahsızlanmanın sağlanmasına bağlı olduğunun altını çizerek, “Kuzey Kore’nin nükleer ve füze sorunları çözülebilmiş değil, Kuzey, halen tam bir iş birliğine girme konusunda kararsız. Kuzey, nükleer silahsızlanma taahhüdünü samimi olarak sürdürürse, uluslararası toplum bu çabaya karşılık vermeli” ifadesini kullandı.

Moon, Pyongyang ile Washington arasındaki nükleer görüşmelerde, her iki tarafın da ilk adımı diğerinin atmasını beklediği için ilerleme sağlanamadığını vurguladı. Moon, “Neyse ki ABD ve Kuzey Kore liderleri arasındaki güven ve diyalog sürecine bağlılıkları hala sürüyor. Şimdi adıma karşı adım atma zamanı. Uluslararası toplum bu çabalara destek için güç birliği yapmalı” değerlendirmesi yaptı.

Moon, Kore Savaşı’nın ardından iki ülke arasındaki ateşkes hattı olan Askerden Arındırılmış Bölge’nin (DMZ), Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşların gözetimine açılmasının Kuzey Kore’nin güvenliği için “gerçekçi ve kurumsal” bir güvence sağlayarak kalıcı barışa katkıda bulunacağını savundu.

Moon, “Eğer uluslararası toplum kollektif olarak asker arındırılmış bölgede gömülü 380 bin mayını temizler ve BM ile diğer uluslararası kuruluşlar burada ofisler açarsa, bu adımlar Kore Yarımadası’nın güvenliği için güvence olacaktır” yorumunda bulundu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close