Dünya

Bebek genleriyle oynayan biyofizikçiye 3 yıl hapis

Çin’de, CRISPR yöntemi uygulayarak ikiz bebeklerin genleriyle oynayan bilim insanı He Jiankui, “tıbbı yasa dışı şekilde kullanma” suçlamasıyla yargılandığı davada 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme heyeti ayrıca biyofizikçi araştırmacıya 3 milyon yuan yaklaşık 430 bin dolar para cezası da verdi.

He Jiankui, 2018 yılında dünyaya gelen ikiz kız bebeklerin DNA’larını değiştirdiğini duyurmuş ancak bilim dünyasından yoğun tepki almıştı.

Şahıs, HIV virüsüne karşı bağışıklık kazandırma iddiasıyla ikiz bebeklerin genetiği ile oynandığını öne sürmüştü.

Bu arada aynı dava kapsamında yargılanan diğer iki araştırmacıdan Zhang Renli 2 yıl hapis ve 1 milyon yuan para cezasına çarptırılırken Qin Jinzhou, 2 yıl ertelemeli 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ek olarak da 500 bin yuan yaklaşık 71 bin dolar para cezası aldı.

Çin’in Şenzen Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde çalışan ancak daha sonra kovulan He Jiankui, DNA modifikasyonu (genom düzenleyici) sağlayan CRISPR yöntemiyle insanlarda viral bağışıklığı zayıflatan CCR5 adlı geni devre dışı bırakarak deney gerçekleştirdiğini öne sürmüştü.

Mahkeme, biyofizikçi He Jiankui ve diğer iki araştırmacının “tıbbı uygulamak için doktor olarak yeterli seviyede olmadıklarına, şöhret ve para peşinde koştuklarına, Çin’in bilimsel araştırma konusundaki düzenlemelerini kasten ihlal ettiklerine ve hem bilimsel araştırma hem de tıpta etik sınırlarını aştıklarına” hükmetti.

Ayrıca yargıçlar, 3 araştırmacının etik inceleme belgelerini kendilerinin uydurduklarını belirtti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close