Dünya

ABD, Almanya’nın parasını ödediği maskelere el koydu

Koronavirüs salgının Almanya’da baş göstermesi üzerine Alman hükümeti tarafından polis teşkilatı için Çin yapımı FFP2 ve FFP3 sınıfı yüz maskeleri için bir ABD firmasına parası peşin ödenerek sipariş edildi. İddialara göre Alman hükümeti tarafından parası peşin ödenen 200 bin koruyucu maskenin ise Almanya’ya girmeden ABD’ye yönlendirildi. Maskelerin yarısının hedeflerine ulaşmadığını doğrulaya Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Andreas Geisel, yaptığı açıklamada üstü kapalı olarak ABD’yi eleştirerek “Bunu modern bir korsanlık eylemi olduğunu” ifade etti.

Çin’de fabrikası bulunan bir ABD firmasına maske siparişi veren Alman hükümeti toplam maskelerin ücretini de pelin olarak ödemişti. Siparişin ilk 200 bin tanesi Bangkok Havaalanı’ndan Almanya’ya gönderilmesi beklenirken maskelere ABD hükümetinin el konulduğu iddia edilirken ABD hükümetinin ihracat yasağı yüzünden 200 bin maskenin Almanya’ya gelmediğini açıkladı.

İddialar üzerine bir açıklama yapan Beyaz Saray maskelere el konulduğu iddiasını yalanlarken ABD’yi aynı şekilde daha önce Fransa ve Kanada suçlamıştı.

ABD hükümetinin koronavirüs salgını sonrasında Covid-19 ekipmanlarının ihracatını engellemesinden sonra Kanada Başbakanı Justin Trudeau yaptığı basın toplantısında “Sınırımızda tıbbi ürünler dahil olmak üzere mal ve hizmetlerin engellenmesi büyük bir hatadır. Bu konu da ABD yönetimini çok sert bir dille uyardık” ifadelerini kulanmıştı.

Geçtiğimi hafta Trump yönetimi N95 maskeleri için maskeleri üreten firmaya öncelik sırası talep etti ve bu talep üzerine 3M firması tarafından üretilen maskelerin Kanada’ya sevkiyatı durdurulmuş ve bu konuda misilleme yapılacağını 3M firması ABD’yi uyarmıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close