Dünya

Dünyada maske savaşları başladı

Kısa bir süre içinde dünya genelinde çok hızlı bir şekilde yayılım gösteren ve her gün binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgını sonrasında birçok ülke birbirine düştü.

Dünya genelinde 1 milyon civarında insanın koronavirüs salgınına yakalanması sonrasında salgının önüne geçmek isteyen ülkeler arasında son günlerde maske savaşı yaşanmaya başladı. Bunun en son örneği ise Almanya’nın polisleri için sipariş verdiği ve parasını peşin ödediği maskelere ABD’nin el konduğu iddia edilirken İtalya ve İspanya’ya gönderilen maskelere de Fransa’nın el koyduğu iddia edilmiş bunlara ilaveten de Çekoslovakya hükümeti de İtalya’ya gönderilen maskelere el koymuştu.

Yaşanan olaylar sonrasında AB üyesi dört ülke arasında maske krizi yaşanırken Çin’de maske üretimi yapan  bir firmadan maske satılan İsveç menşeeli şirketin yetkilileri yaptıkları açıklamada İtalya ve İspanya’ya gönderilmek üzere ithal ettikleri maskelere Fransa’nın el koyduğunu açıkladı.

Fransız ve Alman yetkililerde yaptıkları açıklamada Çin’de maske üretimi yapan firmalara ABD’nin piyasanın çok üzerinde fiyat teklif ettiklerini ve verdikleri yüksek fiyatlar yüzünden Avrupa ülkelerinin daha önce yapmış oldukları anlaşmaları bozduklarını belirtirken Fransız yetkililer kendi önerdikleri fiyatların ABD tarafından 4 katı fiyat teklifinde bulunulması sonucu yapmış oldukları anlaşmaların bozulduğunu ifade ettiler.

Bilindiği üzere sosyal devlet olma bilincinde olan ülkemiz üretmiş olduğu maskeleri vatandaşının ayağına kadar ücretsiz olarak teslim etmeye başladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close