Dünya

Fransa’da büyük skandal!

Fransa’da koronavirüs salgını sonrasına hayatını kaybedenlerin sayısındaki büyük artış sonrası  yaşanan morg yetersizliğine Paris Valiliği önlem olarak Avrupa’nın en büyük toptancı hali Paris Rungis’e el koyarak burayı morga dönüştürüldü. Koronavirüs sonrası hayatlarını kaybeden kişilerin ailelerine haldeki morg işlemleri için kesilen faturalar büyük bir skandala yol açtı. Haldeki morgda bir cenazenin bir hafta kalma bedeli 159 Euro ve sonrası her gün için 35 Euro ek ücret talep edilirken aileler kaybettikleri yakınlarını gömülmeden 1 saat önce görebilmek için 55 Euro fatura kesen cenaze şirketi ülke gündemine otururken yaşanan olaya siyasilerden ve halktan büyük tepki yağdı.

Konu hakkında kısa bir açıklama yapan Fransa Cenaze İşleri Direktörü Sandrine Thiefine “kabul edilemez” olarak değerlendirdi. Paris Valiliği tarafından cenaze işlemlerini gerçekleştirmek için OGF cenaze şirketini görevlendirdiği öğrenilirken hayatlarını kaybeden yakınlarının cenazelerinin bir buzdolabında saklanması için alınan paranın çok fahiş olduğunu siyasetçiler de dile getirirken konu hakkında en çarpıcı yorum Solcu Boyun Eğmeyen Partisi lideri Jean-Luc Melenchon Twitter’dan yaptığı “Günümüzün yeni dünyası bu. Dost eli tutamadan ölüyoruz ve aileler bir buzdolabında tutulan cenazelerini teslim almak için para ödemek zorunda kalıyorlar” açıklama ile geldi.

Cenaze işlerini yürüten OGF şirketi yetkilileri de yaptıkları açıklamada “Burada cenaze işlemleri çok ucuza yapılıyor. Normal bir cenaze töreni yapılmış olsaydı fiyatlar 750 Euro’dan başlardı” diyerek kendilerini savunurken İçişleri Bakanı mecliste yaptığı açıklamada söz konusu şirket ve uygulamaları hakkında denetleme başlattıklarını açıkladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close