Dünya

İngiltere’de huzurevlerinde yaşayanlar ölüme terk edildi

İngiltere’de koronavirüs salgını sonrası yaşanan krizlerin önüne geçilemezken huzurevlerinde yaşayan yakınlarını kaybedenler sevdiklerinin göz göre göre ölüme terk edildiğini söyledi. İngiltere’nin en saygın gazetelerinden biri olan Daily Mail gazetesine konuşan bir kadın huzurevinde yaşayan 73 yaşındaki annesinin tüm ısrarlara rağmen koronavirüs testi yapılmadığını belirterek bu süreçte işlerin iyi yönetilmemesi sonucu annem virüsü kaptı ve hayatını kaybetti dedi.
83 yaşındaki kayınvalidesini kaybeden bir İngiliz vatandaşı da gazeteye yaptığı açıklamada virüs semptomları göstermesi üzerine haber verilmesine rağmen ambulans gelip huzurevinden kayınvalidemi almadı. Huzurevine doktor da gönderilmedi ve bu yüzden kayınvalidem hayatını kaybetti dedi.
Daily Mail gazetesinin haberine göre İngiltere hükümeti huzurevlerinde koronavirüs görülme oranını %13,5 olarak açıklamış olmasına rağmen ülkenin en büyük huzurevi işletmelerinden birisinin yetkilisinin yaptığı açıklamada hükümetin verdiği bu oranın gerçeği yansıtmadığı ve bu oranın %60’ın üzerinde olduğu iddia edildi.
İngiltere’de ülke genelinde 21 bin 723 huzurevi ve bakımevi bulunduğu ve %70’lik oranın ciddi bir risk taşıdığı belirtilirken ülkede bulunan bakımevleri ve huzurevlerine hizmet sağlayıcılarını temsil eden Bağımsız Bakım Grubu yönetim kurulu başkanı Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada “bir çok huzurevinde koronavirüs salgını sonrası binlerce kişinin hayatını kaybettiği iddia edilirken diğer Avrupa ülkelerinde bu oranın toplam ölüm oranlarının üçte birinin bakımevlerinde ve huzurevlerinde yaşayan insanların oluşturduğunu düşündüklerini” ifade etti.
Ayrıca İngiltere’de bugüne kadar koronavirüs salgını sonrası 12 bin 868 kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken bu sayının sadece hastanede hayatlarını kaybeden insanları kapsadığını aslında hastane dışında ölen insanların da eklendiğinde daha fazla ölümün meydana geldiği açıklandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close