Dünya

İngiltere’de koronavirüs hastasının fişini çektiler

BBC’nin haberine göre, koronavirüse yakalanan hastaların tedavi edildiği Londra’da bulunan  Royal Free Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde başhemşire olarak çalışan Juanita Nittla yaptığı açıklamada “ Koronavirüs yüzünden solunum cihazına bağlanmış bir hastanın solunum fişini çekmek çok acı verici ve travmatik bir olay. Bazen bu insanların ölümlerinden kendimi sorumlu tuttuğum oluyor” dedi.

En son 50 yaşındaki bir koronavirüs hastasının tedavisini sonlandırmak için solunum cihazının fişini çektiğini ifade eden Juanita Nittla “Fişi çekmeden önce kadının kızı ile konuşarak annesinin son anlarında hiç acı çekmeyeceğini ve huzurla uyuyacağını söyledim. Annesinin ölmeden istediği bir son arzusu olup olamayacağını veya dini olarak bir şeyler yapıp yapılmamasını isteyip istemediğini sordum. Daha sonra hastanın yanına giderek telefonumu hastamızın kulağına tutup, kızının annesine söylemek istediği son sözleri söylemesini sağladık” dedi.

Açıklamalarına devam eden Juanita Nittla, “Ailenin talebi üzerine bilgisayardan ailenin istediği bir müziği açtık ve müzik açıkken solunum cihazının fişini çektikten sonra yatağının kenarına gelerek elinden son nefesini verirken tuttum. Cihazın fişini çektikten yaklaşık 5 dakika sonra da hastamız hayatını kaybetti” dedi.

Hastanın ölümünden sonra yatağında yıkandığını ve kefenlendikten sonra morga indirildiğini ve ailesine teslim edildiğini ifade eden başhemşire  Juanitta bu anları hayatının sonuna kadar unutamayacağını da sözlerine ekledi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close