Dünya

Kanada’da yaşlılar ölüme terk edildi

Koronavirüs salgını dünyayı etkisi altına alırken Kanada’da kan donduracak bir trajedi yaşandığı ortaya çıktı.

Bugüne kadar ülke genelinde koronavirüsten ölenlerinin yarısının huzurevleri ve yaşlı bakım merkezlerinde meydana geldiğinin tespit edilmesi üzerine Quebec Eyalet Hükümeti’nce bir soruşturma başlatıldı.

Quebec Eyalet Hükümeti’nce başlatılan soruşturmada Kanada’nın Montreal kentinde hizmet veren Residence Herron Yaşlı Bakım Merkezi’nde ölen 31 Kanada vatandaşının 5 tanesinin koronavirüsten öldüğü tespit edilirken ülke genelinde başlayan koronavirüs salgını sonrası yaşlı bakım merkezinde çalışan bir çok kişi işi bırakırken bakımevinde kalan 130 yaşlıya sadece 2 hemşirenin hizmet verdiği tespit edildi.

Bakımevi personelinin işi bırakmasının ardından yapılan bir ihbar sonrasında bakımevine gelen sağlık ekipleri bir çok yaşlının günlerce yemek yemediğini ve su dahi içmediği tespit edilirken birçok yaşlının yataklarının pislik yüzünden kullanılmadığı, yaşlıların yerde yattıkları ve burada yardım bekledikleri ortaya çıktı.

Yaşlı bakım evi yetkililerin hizmet verdikleri yaşlıların ailelerine bilgi vermediğinin öğrenilmesi üzerine bakımevinde kalan yaşlıların ailelerine haber verilirken gönüllü bir çok insanın katılımı ile yaşlı bakım evinde temizlik yapılırken temizliğe katılan gönüllüler odalarda bulunan idrar kokusunun tahmin dahi edilemeyecek kadar kötü olduğunu ifade ettiler.

Yaşlı bakım evi hakkında soruşturma başlatan Quebec Eyalet Hükümeti tarafından yapılan açıklamada “Devam eden soruşturma için çalışmalarımız devam ediyor. İlk tespitimiz yaşlı bakım evinde ciddi bir ihmal var. Bunun sorumlularının hesap vermesi gerekiyor” denildi.

Yaşlı bakımevinin sahiplerinin daha önceden de vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılık suçlarından haklarında yasal işlem yapıldığı öğrenildi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close