Dünya

Çin hükümetine milyar Euroluk tazminat davaları açılıyor

Çin’in Wuhan kentinden başlayarak tüm dünyaya yayılan covid-19 salgını sonrasında tüm dünya ülkelerinin eleştiri oklarının hedefi haline gelen Çin hükümetine bir çok dünya ülkesi tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

Dünyanın saygın gazetelerinden biri olan ve aynı zamanda Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetelerinden Bild gazetesi, bugün manşetlerinden Çin’in Almanya’ya 130 milyar euro tazminat ödemesi yönünde çağrı yaptı.

Bild gazetesinin manşetinden sonra bir muhabir ABD Başkanı Donald Trump’a tazminat konusunu sorunca “Bize ödenecek tazminat Almanya’nın bahsettiği tazminattan çok daha fazla olacak” dedi. ABD Başkanı Trump’ın hükümet olarak Çin’den çok büyük bir miktarda tazminat talebinde bulunacağının sinyallerini verdiği ve aynı zamanda Almanya ile aynı fikirde olduklarını ama tazminat tutarı konusunda henüz bir rakam belirlemediklerinin sinyalini verdi.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de yapılan bir anket sonuçlarına göre covid -19 salgını Çin hükümetinin yaymasına izin verdiği sonucu çıkmıştı. Ayrıca ankete katılanların %71 bu durumun kanıtlanması halinde Çin hükümetine tazminat davası açılması gerektiği görüşünde olduklarını açıkladılar.

ABD’nin Missouri eyaleti covid-19 salgınının başlamasının hemen ardından Çin hükümetine karşı dava açma girişiminde bulunmuş Çin hükümeti de dava girişimi “Mahkemelerin görevlerini kötüye kullanması virüsle mücadeleye katkı sağlamaz, ikili ilişkilere zarar verir” açıklamasıyla tepki göstermişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close