Dünya

Brezilya Devlet Başkanı koronavirüs ölümlerine aldırmadı

Çin’in Wuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisine altına alan koronavirüs salgını sonrasında bugüne kadar Brezilya’da yaklaşık 80 bin koronavirüs vakası görülmüş ve 5 bin 513 Brezilya vatandaşı salgın sonrasında hayatını kaybetmişti.

Koronavirüs salgını sonrasında Güney Amerika ülkesinde görülen ölüm vakaları dünyaya salgının başladığı Çin’i geride bırakarak Güney Amerika ülkelerinde 4 bin 633 kişinin ölümüne yol açarak bu konuda Çin’i geride bırakmıştı.

Brezilya’da koronavirüs salgını sonrasında bir çok vatandaşın ölümünden sonra Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun, düzenlediği bir basın toplantısında salgından hayatını kaybedenlerle ilgili kullandığı ifadeler tepki çekti.

Basın toplantısında gazetecilerin Devlet Başkanı, Bolsonaro’ya ülkede 5 binden fazla insanın hayatını kaybetmesinin hatırlatılması üzerine Devlet Başkanı Bolsonaro, “Bu kadar vatandaşımız ölmüş N’olmuş yani. Bende sizler gibi üzgünüm ama bu konuda benden ne yapmamı bekliyorsunuz? Mucize yaratarak koronavirüsü durdurmam ki “ifadeleriyle karşılık verdi.

Brezilya Devlet Başkanı’nın bu sözlerini ülkenin önde gelen gazetelerinden biri olan Estado de Minas gazetesi manşetlerine taşıdı. Ayrıca sosyal medyada bir çok kişi karikatür ve koronavirüsten hayatlarını kaybeden kişilerin mezarlarını paylaşarak Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’nun sözlerine tepki dile getirildi.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro koronavirüsü “basit bir grip ve ufak bir soğuk algınlığı” olarak tanımlayan ve salgına karşı alınan önlemleri “histeri ve kuruntu” olarak nitelendirmesi eleştirildi. Brezilya Devlet Başkanı daha sonra yaptığı bir açıklamada da “Virüs bir yağmur gibidir, enfekte olanların bağışıklık sistemi kazandığında ülkemiz özgür olacaktır” demişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close