Dünya

ABD’de siyah öfke büyüyor

ABD’nin Minneapolis kentinde meydana gelen olayda polisler tarafından gözaltına alınırken boğarak öldürülen siyahi bir ABD vatandaşının ölümü sonrasında, ülke genelinde yaşanmaya başlayan ve yakın zamanda dineceğe benzemeyen protestolar başlattı.

ABD genelinde en başta Minneapolis olmak üzere ülkenin birçok eyaletinde başlayan protesto olayları ABD polisi tarafından öldürülen Floyd’un öldürüldüğü noktada şiddetlendi. Minneapolis eyaletinde polisler göstericilere biber gazı ve plastik mermi sıkılırken akşam saatlerinden itibaren bölgedeki tüm dükkanlar yağmalanmaya başladı.

ABD’de yaşanan olaylar tüm dünyadan ciddi bir şekilde takip edilirken ABD’nin duyarlı medyası yaşanan olayları ve protestoları görmezden gelmeye devam ediyor. Ülkenin en büyük medyası olan CNN haberlerinde ne Floyd’un öldürülmesini nede başlayan olayları ana gündeminde yer vermemeye devam ediyor. Özellikle ülkemizde olan olayları bire bin katarak ekranlarına getirerek adeta provokatörlük görevi üstlenen, CNN, kendi ülkesinde yaşanan büyük protestoları görmezden gelmeye devam ediyor.

ABD’de tıpkı CNN gibi Washington Post ve New York Times gibi gazeteler de yaşanan şiddet olayını ve sonrasında ülke genelinde çığ gibi büyüyen protestoları ne gazetelerine ne internet sitelerine koymayı tercih etmedi.

Ülkenin önde gelen yayın kuruluşları Floyd’un öldürülmesi ve sonrasında yaşanan büyük protestoları yayınlamak yerine sayfalarında Covid-19 olaylarına, Hong Kong’da yaşanan eylemleri sayfalarına taşırken bu yaptıkları davranış ile dünyaya demokrasi dersi verirken kendilerinin ne kadar iki yüzlü olduklarını bir kez daha gösterdiler.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close