Dünya

Çin’de köpek eti festivali başladı

Bugüne kadar yaklaşık yarım milyon insanın ölümüne neden olan dünyayı kasıp kavuran koronavirüs (Covid-19) salgının başladığı Çin’in Yulin kentinde 10 gün süren ve her yıl düzenlenen “Liçi ve Köpek Eti Festivali” (Lychee and Dog Meat Festival) dün itibariyle başladı. Çin’den başlayarak dünayaı etkisi altına alan soronavirüs salgınına rağmen, Çin hükümeti ve insanlarının bu yıl da köpeklerin katledilip kazanlarda pişirilme görüntülerini sosyal medyadan paylaşmalarına dünyadan bir çok insan tepki gösterdi Her yıl 21 Haziran ila 30 Haziran günleri arasında Çin’in Guangksi bölgesinde Yulin kentinde köpeklerin etlerini yeme festivalinden çirkin görüntüler sosyal medyada yayılmaya başladı.

Festivalin başlamasının ardından Çinli bilim adamlarının köpek eti yemenin sağlıklı olmayacağını ve korona virüs salgının devam etmesinden dolayı halkı köpek eti yememe konusunda uyarılarda bulunmasına rağmen festivale Çin halkı yoğun ilgi gösterdi. Çinli bilim adamları Pekin yönetimine çağrıda bulunarak ülke genelinde kedi ve köpek eti tüketimine karşı caydırıcı yasalar çıkarılması talebinde bulundular.

10 gün boyunca festival kapsamında Çin’in Yulin kentine ülke genelinde gelen köpek eti tüccarları bölgede köpek eti satarken köpek eti ticaretinin hacminin 15 milyon dolar civarında bir rakam olduğu belirtiliyor.

Çin’de köpek eti festivalinin başlamasının ardından Çin’den başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrası virüsün kaynağının Çin olduğunu bir türlü söyleyemeyen Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konuda nasıl bir tavır sergileyeceği merak konusu oldu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close