Dünya

Ayasofya’nın ibadete açılmasından dolayı İran’dan tebrik

Dünyanın bir çok ülkesinden Ayasofya’nın 86 yıl sonra tekrar camiye dönüştürülmesiyle ilgili tebrik mesajları gelmeye devam ederken bunlar en son olarak İran’da katıldı.

Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, yaptığı açıklamada “Türkiye’yi yıllar sonra Ayasofya Camisini ibadete açmasından dolayı ve Türkiye’nin gösterdiği İslami başarıdan dolayı kutluyoruz.” dedi.

İran devlet televizyonunda yayınlanan bir programa katılarak gündemi değerlendiren Velayeti “86 yıl sonra Ayasofya’nın müze statüsünden tekrar cami olarak hizmete açılmasından dolayı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ettiğini ve yaptığı hizmetin çok önemli olduğunu” belirtti.
Ayasofya’nın tekrar cami olmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Mile Pompeo’nun Türk hükümetinin aldığı kararın yanlış olduğunu belirterek Ayasofya’nın tekrar müzeye dönüştürülmesine yönelik çağrısına ilişkin olarak alaycı bir dille , “Pompeo’nun başka bir emri var mı? “Kendileri tüm müzeleri kiliseye dönüştürürken kimsenin sesi çıkmıyordu. Türk halkının en büyük arzusunu yerine getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği bu karardan dolayı Türk halkı kendisine minnettardır” diye konuştu.

Velayeti resmi bir ziyaret için Türkiye’de bulunduğu esnada bir camide namaz kıldığını ve yapılan tüm olumsuz propagandalara rağmen Türk halkının camileri doldurduğunu ve onlarla birlikte saf tutmaktan büyük mutluluk duyduğunu ve Türk halkının hala İslam dinine ve din büyüklerine bağlı ve saygılı olduğunu” belirtti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close