Dünya

İran’da bir günde 132 kişi Covid-19’dan hayatını kaybetti

İran devlet televizyonuna , İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, ülke genelinde yaşanan Covid-19 salgınına ilişkin son bilgileri aktardı.

İran’da son 24 saat içerisinde 132 kişi Covid-19’dan hayatını kaybettiğini ifade eden Lari, “Bugün yapılan testler sonrasında 2 bin 125 yeni vaka tespit edilirken bu kişilerden 1049’u hastanelerde tedavi altına alındı.” dedi.

Açıklamalarına devam eden Lari, “Dün hayatını kaybeden vatandaşlarımızla birlikte can kaybımız 18 bin 264’e ulaşırken ülke genelinde vaka sayısının ise 324 bin 692’ye çıktığını ifade etti.

Tedavilerine başlanan hastaların 4 bin 148’inin durumunun ağır olduğunu kaydeden Bakanlık Sözcüsü Lari, ülke genelinde iyileşerek taburcu olan  hasta sayısının da 282 bin 122’ye ulaştığını söylerken yapılan test sayısını da 2 milyon 661 bin 965 olduğunu sözlerine ekledi.

Muharrem ayı etkinliklerinin toplu olarak düzenlenmesinin salgının daha da artmasına neden olacağını belirten İranlı sağlık çalışanları, etkinliklerin ertelenmesi veya daha sıkı şartlar altında düzenlenmesi konusunda uyarılarda bulunurken konu hakkında İran Tıp Konseyi tarafından kaleme alınan bildiride “muharrem ayındaki matem törenlerinin sağlık talimatlarına riayet edilerek düzenleneceğine ilişkin açıklamalarına işaret edilerek, “Bu toplantılarda hiçbir kurum sağlık protokollerine uyulacağını garanti edemez.” ifadeleri kullanılırken bu etkinlikler sonucunda vaka sayılarının artacağı ve beraberinde daha fazla insanın hayatını kaybedebileceği vurgulandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close