Dünya

Rusların bulduğu Covid-19 aşısının güvenirliği sorgulanmaya başlandı

Geçtiğimiz hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı bir açıklama ile Covid 19 salgınına karşılık ülkesindeki aşı çalışmalarından birinin başarılı olduğunu , bulunan aşının kendi kızı tarafından kullanıldığını ve tescillendiğini duyurmuştu.

Putin’in yaptığı bu açıklama bir anda dünya gündeminde bomba etkisi yapan açıklamanın ardından Rusya tarafından bulunan aşıya Sputnik V adı verildiği açıklanmış, Putin ayrıca aşı hakkında tüm klinik testlerin tamamlandığını aşının kızına da yapıldığını ifade etmişti.

Rusya tarafından bulunan ve adı Sputnik V olarak adlandırılan aşının tescillenmesinin ardından, aşının güvenirliği sorgulanmaya başladı. Rusya Devlet Başkanı Putin’in yaptığı açıklama sonrasında ilk güvenirlik sorgulaması ABD Sağlık Bakanı Alex Azar’dan geldi ve Azar yaptığı açıklamada “ Önemli olan aşıyı ilk kimin bulduğu değildir. Bu aşının dünya halkı için güvenilir ve etkili olmasıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Tüm dünyada Rusya’nın bulduğu aşı için güvenilirlik tartışmaları sürerken, bugün Rusya’da yaşanan önemli bir gelişme aşının güvenirliğini tüm dünyanın sorgulamasına neden oldu

Rusya Sağlık Bakanlığı Etik Komisyonu üyelerinden Profesör Alexander Chucalin, istifa etti.

Chucalin, yaptığı ilk açıklamada Sputnik V  adı verilen aşısının tüm kontrolleri yapılmadan onaylandığı, aşının onayının engellenmesi için çabalarının sonuçsuz kalması üzerine uzun yıllardır görev yaptığı Etik Komisyonu’ndaki görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close