Dünya

Filistin’deki görüntüler akıllara George Floyd’u getirdi

Batı Şeria’da dün yaşanan bir olay 25 Mayıs’ta ABD’nin Minneapolis kentinde polisin herkesin gözü önünde boğazını diziyle sıkarak öldürdüğü George Floyd olayını akıllara getirirken bu olayın da dünya genelinde yankı görüp görmeyeceği büyük bir merak konusu oldu.

İsrail’in işgali altında bulunan Batı Şeria’da bugün Filistinli göstericiler düzenledikleri bir gösteride Yahudi yerleşimcileri protesto ederken İsrail askeri Filistinli göstericilere sert müdahalelerde bulunurken konu hakkında ilk açıklama ABD Başkanı Trump’ın danışmanı olan ve kızının da eşi olan Jared Kushner dün akşam saatlerinde, “Filistin, müzakere masasına oturmalı. Geçmişe takılıp kalınamaz” demişti.

Ajansların paylaştığı görüntülerde İsrail askerlerinin yaptıkları uygulama ABD polisinin George Floyd’a yapılan şiddetin aynısı olduğu gözlerden kaçmazken bir İsrail askeri Filistinli yaşlı bir göstericiyi yüzüstü yere yatırıp kelepçelerken özel korumalı dizliğiyle çaresiz adamın boğazını sıkıyor.

ABD hükümeti bilindiği üzere Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail arasında arabulucu olarak devreye girmiş ve iki ülke arasında ilk siyasi ve iş birliği konusunda adımların atılmasını sağlamasının ardından ABD heyeti dün Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitmişti.

Mayıs ayında Minneapolis’te güpegündüz polisin orantısız şiddetine maruz kalarak ölen George Floyd’un son sözleri, “Nefes alamıyorum” olmuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne İsrail’in havayolu şirketi El Al uçağıyla ABD heyetinin gitmesi iki ülke arasındaki normalleşme sürecinin ilk adımı olarak görülürken ziyarette açıklamalarda bulunan ABD heyeti başkanı Jared Kushner, iner inmez “Müzakere masasına Filistin’in gelmesi gerektiğini geçmişte yaşananlara takılıp kalınmaması gerektiğini” açıklamasının ardından İsrail askerlerinin Filistinli göstericilere yaptığı uygulama İsrail ve ABD’nin ikiyüzlülüğünü dünyaya göstermiş oldu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close