Dünya

Almanya’da kira artışlarını protesto eden halk sokaklara döküldü

Almanya yaşanan Covid-19 salgını sonrasında büyümesi duran ve ekonomik zarar kaydetmeye başlayan Almanya, şimdi de emlak fiyatları nedeniyle çalkantı yaşıyor. Alman halkı başta Berlin olmak üzere ülke genelinde fahiş artışlar yaşanan kira bedelleri üzerine ekonomik olarak dar boğaza düşmeleri yüzünden sokaklara çıkarak artan kira bedelleri üzerine gösterilere başladı.

Almanya’da en çok kira artışı gösteren kentlerden biri olan Leipzig kentinde son iki gündür devam eden protestolar, son yaşanan müdahalelerin ardından gittikçe alevlendi.

Leipzig kentinin Kentin  Connewitz semtinde fahiş kira artışı için gösteri düzenleyen protestocular terk edilmiş iki binaya yerleşerek kira zamlarını protesto etmeye başladı. Alman hükümeti ve polisi yapılan protesto gösterilerini “işgal” olarak nitelendirirken eylemler, cuma günü polisin müdahalesiyle kontrolden çıktı.

Alman polisi protestocuların eylemlerine son vermek için göstericileri zorla binalardan çıkarmaya çalışırken eylemciler, çöp konteynerlerini ateşe verdi. Protesto gösterisi yapan eylemciler yolları kapatarak birçok arabada hasar meydana getiren ve polise taş atarak durumlarını korumak isteyen göstericiler, polisin yoğun biber gazına maruz kaldı. Yaşanan olaylar sonrasında Leipzig kentinde ulaşım bir süre dururken kamuya açık alanlarda büyük zarar meydana geldi.

Leipzig Belediye Başkanı Burkhad Jung yaşanan olaylar sonrasında yaptığı açıklamada olayları kınarken polise karşı eylemcilerin direnişini de “polise karşı şiddet” olarak yorumladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close