Dünya

Kolombiya’da polis 7 göstericiyi öldürdü

8 Eylül günü gece geç saatlerde Kolombiya’nın başkenti Bogota’da meydana gelen olayda ülkenin tanınmış avukatlarından Javier Ordonez geç saatte dışarı çıktığı sırada polis tarafından gözaltına alınmak istenirken polislere direnen avukat Javier Ordonez polisin kullandığı elektro şok silahı nedeni ile hayatını kaybetmişti.

Ordonez’in polisler tarafından öldürldüğünün duyulmasının ardından kısa bir süre içinde Bogota sokaklarına dökülen Kolombiyalılar polis şiddetini protesto ederken sokaklar adeta savaş alanına dönerken resmi raporlara göre sokağa inen göstericiler 27 farklı Acil Eylem Komutanlığı (CAI) merkezine saldırırken, 12’sini ateşe verdi. Göstericiler, birçok dükkan ve ATM’yi ise yağmaladı.

Bogota’daki protesto gösterileri esnasında 5 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından hayatlarını kaybeden 5 kişinin katillerinin bulunması için yardımcı olacak herkese Kolombiya hükümeti tarafından 50 milyon Pesoya kadar (yaklaşık 13 bin 460 Dolar) ödül verileceği duyuruldu

Kolombiya Savunma Bakanı Carlos Hulmes Trujillo yaptığı açıklamada “Bogota ve Soacha’da yaşanan protesto gösterilerinde göstericilerin polise şiddet göstermesinin affedilmez olduğunu ve bu olayların sorumluları da adalete hesap verecek” ifadelerini kullandı.

Yaşanan olayları ve gösterileri engellemek için Kolombiya Savunma Bakanı başken Bogota’ya 750, diğer şehirlere de 850 ek polis gücü gönderileceğini duyururken, Kolombiya halkının polise saygı duyduğunu iddia ederken polisin bazı hatalı davranışlar işleyen kişiler yüzünden zarar görmemesi gerektiğini ve töhmet altında tutulmaması gerektiğini ifade etti.

Protesto gösterileri esnasında Bogota’da 5, Soacha’da 2 kişi olmak üzere 7 kişi hayatını kaybederken  55 vatandaşın ve 93 polis memurunun yaralandığı açıklandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close