Dünya

Pakistan Başbakanı “Tecavüzcüler ya idam edilmeli veya hadım edilmedi” dedi

Geçtiğimiz haftalarda Pakistan’da meydana gelen bir olayda Lahor-Sialkot otoyolunda iki çocuğu ile mahsur kalan bir kadın Gujjarpura bölgesinde çocuklarının gözleri önünde iki kişinin silah zoruyla tecavüze uğramıştı. Çocuklarının gözleri önünde bir kadının tecavüze uğraması ülkede infiale neden olmuştu.

Bugün basına açıklamalarda bulunan Pakistan Başbakanı Imran Khan, Lahor’da yaşanan tecavüz olayına değinerek, suçluların alenen asılması gerektiğine inandığını ifade etti.

Pakistan Başbakanı yaptığı açıklamasında “Tecavüz suçundan hüküm giyenler ya halk önünde idam edilmeli veya kimyasal olarak hadım edilmeli” dedi Açıklamasının devamında bu kararın uygulanmasının ülkesi adına ciddi sorunlar yaşatacağını zira idam cezası sonrasında Avrupa Birliği (AB) tarafından Pakistan’a verilen “GSP-Plus” ticaret statüsünü tehlikeye atabileceğini aktardı.

Pakistan Başbakanı Khan, tecavüz suçu işleyenlerin bir daha aynı suçu işleyememesi için bazı ülkelerde olduğu gibi suçun derecesine göre kimyasal veya cerrahi olarak hadım edilmesi” gerektiğini vurguladı. Pakistan yasalarında bu tarz suçlar için caydırıcı yasalar olmadığını ifade eden Khan bu tarz suçlar için yeni yasalara ihtiyaçları olduklarını cinsel suçlarla sadece polisin değil tüm toplumun mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Başbakan yaptığı açıklamada ülkede infial yaratan tecavüz olayına karışan zanlılardan Abid Ali’nin daha önce 2013’te de toplu tecavüz olayına karıştığını aktarırken, polis tarafından zanlının tutuklandığını ifade etti.

Pakistan polisi tarafından yapılan yazılı açıklamada tecavüz olayına karışan diğer zanlının arama çalışmalarının devam ettiği ve yapılan incelemeler sonucunda pozitif bir DNA eşleşmesi bulunduğu aktarıldı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close