Dünya

Macron Ermenistan için endişe duyduğunu açıkladı

Dağlık Karabağ sorunu yüzünden Azerbaycan ve Ermenistan arasında yıllardır süre gelen yüksek gerilim Ermenistan’ın bu bölgede saldırılara başlamasının ardından tekrar yeniden patlak verirken Ermenistan’ın başlattığı saldırılara karşı Azerbaycan’ın anında karşılık vermsi üzerine bölgede kaçınılmaz savaş başladı.

Azerbaycan hükümeti tarafından yapılan bugün açıklamada çatışmaların başladığı ilk günden bu yana 2300 Ermeni askerinin hayatını kaybettiğinin açıklanmasının ardından Ermenistan’ın yaptığı saldırılara Azerbaycan’ın karşılık verdiği ve uluslararası kamuoyunun korkuyla izlediği olaylar devam ediyor.

Ermenistan tarafından Dağlık Karabağ’da sivillerin yaşadığı köylere yönelik düzenlediği saldırılar sonrasında köyde yaşaya masum insanların hayatını kaybetmesinin ardından Azerbaycan ordusu, Türk SİHA’larını havalandırarak, işgalci Ermenileri köşeye sıkıştırdı.

Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği destekten rahatsızlık duyan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Dağlık Karabağ politikasını eleştirdi.

Resmi bir ziyaret için Letonya’da bulunan Fransa Cumhurbaşkanı, temasları kapsamında düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin ısrarlı Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden Dağlık Karabağ kriziyle ilgili bir sorusun, Türkiye’nin  müdahalesini “düşüncesiz ve tehlikeli” olduğunu belirterek Ermenistan için endişeli olduklarını söyledi.

Macron, yaptığı açıklamada Türkiye’den yapılan açıklamaları dinlediğini ve bu açıklamaların politik olduğunu dile getirirken yapılan açıklamaları tehlikeli ve düşüncesizce yapılmış olduğunu, bölgede yaşanan olaylardan dolayı Fransa olarak temkinli olduklarını söyledi. Açıklamasının devamında Macron “Ermenistan için endişeliyiz, zira Türkiye’nin savaşçıl açıklamaları, Dağlık Karabağ’ın alınmasını meşru gösterir nitelikte.” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close