Dünya

Avrupa’da Covid-19 vaka sayıların artması üzerine 2 ülke OHAL ilan etti

Son günlerde Avrupa’nın bir çok ülkesinde Covid-19 vaka sayıları artarken Çekya ve Slovakya hükümetleri aldıkları bir kararla OHAL ilan etti. 5 Ekim sabahından itibaren Çekya’da başlanacak olan OHAL kapsamında hükümet gerekli gördüğü hallerde vatandaşların medeni hak ve özgürlüklerinde kısıtlamalara gidebilecek.  Ülke genelinde 90 güne kadar OHAL uygulaması yapılabilecek ve hükümet gerekli durumlarda ülke çapında kısmen ya da tamamen seyahat kısıtlaması da getirebilecek.

Son 24 saat içinde Çekya’da son  bin 76 yeni vaka tespit edildi ve vaka sayısı 68 bin 919’a yükseldi. Çekya’da Covid-19 vakaları sonrasında hayatlarını kaybedenlerin sayısı 655 oldu.

Çekya’da Eylül ayının ilk günlerinden itibaren geçtiğimiz aylara oranla 5 kat vaka sayısının artması ve hastanede tedavi altına alınan kişi sayısının artması üzerine 21 Eylül günü Çekya Sağlık Bakanı Adam Wojtech, 21 Eylül’de salgınla mücadelede yeni çözümler bulunması amacıyla istifa etmişti.

Çekya’nın ardından komşusu Slovakya’da 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere OHAL ilan ederken burada OHAL süresi olarak 45 gün olarak belirlenirken Slovakya’da hükümet gerekli durumlarda vatandaşlarının ülke içinde seyahat kısıtlaması getirilebileceği ve salgın düzeyinin yüksek olduğu ülkelere seyahat yasağı da getirilebilecek.

Slovakya’da dini ayinler, sportif faaliyetler, cenaze törenleri, nikah gibi aktivitelerde yemekli kutlama olmaması şartıyla yapılması karara bağlanırken bu etkinliklere katılacak kişilere 12 saatten eski olmamak kaydıyla corona virüsü testi yaptırmaları durumunda izin verilebilecek.

Slovakya’da bugün yeni vaka sayısı 567 olarak açıklanırken Eylül ayında 3 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde can kaybının 48 olduğu açıklandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close