Dünya

Kokain kaçıran çetenin lideri polis çıktı

Belçika’da son yılların en büyük uyuşturucu operasyonunda 325 milyon euro değerinde kokain kaçırdıkları belirlenen çete İngiltere, Hollanda ve Belçika’da yapılan eş zamanlı bir operasyonla çökertilirken gözaltına alınan 16 kişiden üçünün, halen aktif görevdeki polis memurları olduğu ortaya çıkarken operasyonun en şaşırtıcı yanı uyuşturucu çetesinin lideri Belçika’nın Anvers’te yıllarca “en iyi polis şefi” olarak anılan ve bir dönem jandarmayı da yöneten 77 yaşındaki Willy Van Mechelen’in olduğu ortaya çıkması oldu.

Özellikle 90’lı yıllarda suçlulara aman göstermemesinden dolayı Belçika gündeminden düşmeyen Van Mechelen, 1992 yılında ülkenin en önemli tekstil patronunun 11 yaşındaki torununun kaçırılması ve ailesinin 254 milyon Euro fidye ödemesi üzerine 32 gün sonra serbest kalmasının ardından fidyeci iki kişiyi yakalamasıyla Belçika hükümeti tarafından özel ödül almıştı.

Belçika tarihinin en iyi polislerinden biri olarak gösterilen Van Mechelen’in Anvers polisindeki ağır suçlar şubesinin başına geçtikten sonra kendi konumunu kullanarak adeta kendi krallığını kurarak yeraltı dünyasının gizli lideri olduğu öğrenildi.

Emekli olduktan sonra Belçika polisi tarafından düzenlenen bir çok operasyonda yakalanan kişiler eski süper polis  Van Mechelen,’in adını vermesine rağmen tuttuğu pahalı avukatlar sayesinde tüm suçlardan kendisini aklamayı başarmıştı. En son 2002 yılında yargılandığı bir davadan dolayı 5 yıl hapis cezası alınca Angola’ya kaçan Van Mechelen daha sonra Tayland’a geçmiş ve burada yapılan bir operasyon ile yakalanarak Belçika’ya getirilmiş ve tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close