Dünya

İspanya Covid-19’a karşı OHAL ilan etti

Avrupa’da son günlerde hızla artan yeni Covid-19 vaka sayılarının ardından bazı ülkelere yeni tedbirler uygularken bunu ilk uygulayan ülke İspanya oldu. Son 10 gün boyunca hızla yeni vaka sayılarının devamlı artması üzerine İspanya’da en yoğun vakaların yaşandığı Madrid kentinde giriş ve çıkışların kısıtlaması kararı alındı.

Yasak hakkında İspanya hükümeti Madrid özerk yönetiminin onayını almadan aldığı bir karar sonrasında yayınlanan genelge sonrasında uygulanmaya başlanacak kurallar ülkede polemik yarattı.

Madrid’de uygulamaya başlanan dolaşım kısıtlamalarının ve ek önlemlerin Madrid özerk bölgesinin tamamına uygulanacak olmasına karşı çıkan Madrid özerk hükümeti, söz konusu genelgeye ihtiyati tedbir uygulanması talebiyle Ulusal Mahkeme’ye başvurdu.

Madrid özerk bölgesi mahkemeye müracaat ederek iptalini isterken mahkeme Madrid özerk yönetiminin yaptığı başvuruya 15 gün içinde yanıt vermesi gerekirken, mahkeme kararı açıklanmadan Madrid kentinde yeni kurallar uygulanmaya başlanacak.

Madrid kentinde yaklaşık 6 milyon kişi yaşarken uygulanacak olan yasaklar yerel saat olarak 22:00’den itibaren uygulanmaya başladı ve yeni kurallar gereği Madrid’de yaşayan herkes ikamet, iş, okul veya yasal bir mazeret göstermeksizin bölgeye giriş ve çıkışlar yasaklanacak.

Alınan kararlar gereği Madrid kentinde bir ilçeden başka bir ilçeye giriş ve çıkışlara sınırlamalar getirilirken Madrid’de havaalanı ve tren istasyonlarını kapsamasa da buralarda asker ve jandarmanın da desteğiyle kontrollerin artırılacağı bildirildi.

Diğer yandan, sağ görüşlü Halk Partisi’nin iktidarda olduğu Madrid’deki yerel yönetim, önlemlerin genişletilmesinden dolayı sol koalisyon hükümetini sert dille eleştirdi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close