Dünya

Mülteci olarak geldiği Yeni Zelanda’da milletvekili oldu

Yeni Zelanda’da yapılan genel seçimler sonrasında ülkenin önde gelen medya kuruluşu Stuff, Sudan’dan mülteci olarak Yeni Zelanda’ya gelen ve bu seçimlerde İşçi Partisi’nin aday gösterdiği eski Eritreli mülteci İbrahim Ömer’in mülteci olarak Yeni Zelanda’ya geldikten sonra yaşadığı zorlu hayatını ve hedeflerini sayfasına taşıdı.

Yeni Zelanda’da bugüne kadar hiçbir Afrika kökenli milletvekili olmaması ve ilk Afrika kökenli birisinin ülkelerine gelen bir mültecinin olmasının kendisi büyük bir ayrıcalık olduğunu belirten Ömer, milletvekili olarak görev yapacağı dönemde düşük ücretle çalışan işçilerin sorunlarını ve ırkçılığı mesele edineceğini, Yeni Zelanda’daki yaşayan herkes için fırsat eşitliği sağlamayı ilke edineceğini açıkladı.

Kaçak olarak ülkesinden kaçarak 2003 yılında Sudan’a sığınan Ömer, Birlemiş Milletler (BM) kamplarında tercüman olarak çalıştığı sırada casuslukla suçlanarak gözaltına alındı.

Gözaltına alındıktan sonra tutuklanan İbrahim Ömer BM’nin girişimiyle serbest kalmış ve daha sonra BM tarafından girişimler sonrasında Yeni Zelanda’ya gitme fırsatı sunulan Ömer,  başkent Wellington’a 2008 yılında yerleşerek temizlikçi olarak çalışmaya başladı.

İbrahim Ömer Wellington kentinde iş hayatına atılırken 2014 yılında Viktorya Üniversitesi’nde eğitimini alırken okul ücretini geceleri okuduğu üniversitede temizlik gözetmeni olarak görev yaptı.

Eğitimini tamamladıktan sonra bir çok sivil toplum örgütlerinin yönetiminde yer alan Ömer, daha sonra siyasete atılarak desteklediği İşçi Partisi’nin milletvekili adayı oldu ve oyların yüzde 49’unu alan İşçi Partisi’nden milletvekili olmaya hak kazandı.

Yeni Zelanda’da hafta sonu yapılan genel seçimleri Başbakan Jacinda Ardern liderliğindeki İşçi Partisi kazanmış ve 120 üyeli parlamentodaki 64 sandalyeye sahip olmuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close