Dünya

İspanya’da sağlık çalışanları çıplak eylem yaptı

İspanya’da yeni vaka sayılarının artmasına bağlı olarak sağlık çalışanlarının daha ağır şartlar altında çalışmasına neden olurken sağlık çalışanlarının bağlı olduğu 4 sendikanın çağrısıyla düzenlenen gösterilerde, sağlık sektöründeki personel eksikliği, yatırımların durması ve koronavirüse karşı alınan önlemlerin yetersizliği protesto edildi.

Protesto gösterilerinde bir açıklama yapan Doktor Martin Robles , “Çalıştığım hastanede Benim departmanımda çalışanların yüzde 80’inin geçici sözleşmesi var. Vaka sayılarının hızla artmasından dolayı işlerimiz çok yoğun ama personel eksikliğimiz fazla. Hükümet bize hiçbir güvence vermedi. Bugüne kadar sağlık sektöründe en iyi hizmet veren ülke olarak İspanya gösteriliyordu ama Covid-19 salgını sonrasında bunun gerçek olmadığı ve sağlık sektörünün tamamen tıkandığını gördük “diye konuştu.

Sağlık sektöründe çalışanlarda protesto gösterilerinde yaptıkları konuşmalarda “Yerel yönetimler vaka sayılarında ve diğer konularda devamlı halkı manipüle ediyor. Sağlık çalışanları olarak artık tahammül edemeyecek durumdayız. Yeterli personel yok. Personel sorunu Covid-19 dönemi öncesinden beri olan bir sorun ama Covid-19 vakalarının yoğunluğu yüzünden bizlerde artık tükendik. Tüm sağlık çalışanları insanüstü bir çaba gösteriyor” değerlendirmelerinde bulundular.

Sağlık çalışanlarının Barselona şehrindeki bu eyleme kıyafetlerini çıkarıp, sadece üniformalarıyla kalarak destek verdi. İspanyada geçtiğimiz hafta sonu 40 şehirde  sağlık sektöründe özelleştirmeyi ve personel eksikliğini protesto etmişti.

Avrupa’da koronavirüs salgınının en yoğun görüldüğü ülkelerden biri olan İspanya’da, toplam vaka sayısı 1 milyona yaklaşırken 34 binden fazla kişi de hayatını kaybetti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close