Dünya

Kuveyt’ten Türk mallarına teşvik kampanyası

İktidara geldiğinden itibaren İslam dinine ve Müslümanlara karşı Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tutumları sonrasında bazı Müslüman ülkelerden Fransa’daki İslam karşıtlığına karşı tepkiler gelmeye başlarken bu konuda ilk ciddi adım Kuveyt’ten geldi.

Kuveyt’te sosyal medya üzerinden binlerce kişi Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tutumları sonrasında Fransız ürünlerini boykot kampanyası kapsamında, Fransız ürünlerini Türk ürünleriyle değiştir” etiketi açtı.

Kuveyt’te bir çok markette Fransız ürünleri rafları doldururken sosyal medya üzerinden  binlerce kişi Fransız ürünlerinin fotoğraflarını dolaşıma sokarak bu ürünlerin boykot edilmesini isterken Kuveytli aktivistler, bunların yerine kullanılabilecek Türk ürünlerinin isimlerinin yer aldığı bir liste yayınladı. Sosyal medya üzerinden kısa bir süre içinde bu liste yüzbinler tarafından paylaşılırken ülke genelinde önde gelen bir çok mağaza ve dükkanda Fransız Fransız mallarını boykot kampanyasına katıldığı belirtildi.

Kuveyt’teki en büyük kooperatiflerden biri olan ve ülke genelinde 70’ten fazla perakende zincirinin üyesi olduğu Tüketici Kooperatifler Birliği yaptığı bir açıklamayla 23 Ekim’den itibaren raflarındaki tüm Fransız ürünlerinin kaldırıldığını duyurmuştu.

Konu hakkında Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır el-Muhammed el-Sabah, pazar günü Fransa’nın Kuveyt Büyükelçisi Anne-Claire Legendre’ye Fransa’nın dinlere saldırı içeren açıklamaları durdurması gerektiğini bildirmişti. Sabah, ülkesinin İslam dinini terörizmle ilişkilendirme politikalarını reddettiğini kaydetmişti.

Kuveyt makamları Fransız ürünlerini boykot kampanyasına ilişkin ise henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close