Dünya

Fransa Cumhurbaşkanı “Dağlık Karabağ Azerbaycan’ındır” dedi

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalar esnasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaptığı açıklamalarla Ermenistan’a destek vermişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bugün başkent Paris’te Fransız Ermeni Destek Fonu’nun merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, burada Ermeni toplumuna destek vermeye devam ederken Ermeni Destek Fonunda bulunan bir genç Fransa Cumhurbaşkanı  Macron’a “Terörle mücadele kapsamında (Dağlık Karabağ’a) müdahale etmek için sizi engelleyen nedir?” sorusunu yöneltti.

Macron, verdiği cevapta “Türkiye’nin Suriye’den savaşçıları Karabağ’a gönderdiği” şeklinde asılsız iddialarını sürdürürken “Birleşmiş Milletler’inde onayladığı gibi ve ulusal hukuka göre Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır. Egemen devletin talebi olmadıkça da müdahale etme hakkınız yoktur.” dedi.

Açıklamalarına devam eden Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da işgal altındaki toprakları geri almasının ardından bu bölgede yaşayan ve ayrılmak zorunda kalan 120 bin kişiye ve “dayanılmaz şartlarda yaşayan en az bir milyon Ermeni’ye” insani yardımın yapılması gerektiğini söyledi.

İlk yardım uçağının dün Fransa’da hareket ettiğini, ikinci yardım uçağının da Cuma günü hareket edeceğini ve ikinci uçakta Ermeni asıllı Fransız futbolcu Youri Djorkaeff’in de bulunacağını aktardı.

Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenilere ait kültürel ve dini mirasın yok edilmemesi için Fransa’nın kültürel ateşkes istediğini dile getiren Macron, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan ateşkes anlaşmasıyla uluslararası denetim yapılmasını talep ettiğini söyledi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close