Dünya

Paris savaş alanına döndü

Hükümet tarafından çıkarılmak istenen “Küresel Güvenlik” yasasını protesto etmek için Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Republique Meydanı’nda bir araya gelen on binlerce kişi, Bastille Meydanı’na yürüyerek, hükümet tarafından çıkarılmak istenen yasayı ve polis şiddetini protesto etti.

Republique Meydanında bir araya gelen höstericilerin çoğunluğunu medya çalışanları, gazeteciler, sendikalar, sol gruplar ve sivil toplum örgütleri oluştururken göstericilerin bir çoğunun elinde “Küresel Güvenlik” yasasına evet oyu veren meclisteki milletvekillerinin fotoğraflarını taşırken İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’e istifa çağrısında bulundu.

Meydanda gösteri yapmak isteyen eylemciler polise taş ve havai fişekler ile saldırırken, polis göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi. Olayların hızla artması üzerine göstericiler, pak halindeki araçları ve çöp kutularını ateşe vererek, başkent sokaklarını savaş alanına çevirdi. Polis çıkan olaydan sonra göstericilerden çok sayıda kişiyi yakalayarak gözaltına aldı.

24 Kasım günü 577 milletvekilinin bulunduğu Fransa Ulusal Meclis’inde yapılan oylamada “Küresel Güvenlik” yasa tasarısı 388 evet oyuna 108 hayır oyu alınması sonrası yasa meclisten geçmişti.

Meclis tarafından kabul edilen yasa tasarısının 2021 Ocak ayında Senato tarafından incelenmesi bekleniyor.

Meclisten geçen “Küresel Güvenlik” yasasındaki 24.maddede bir jandarma ve polis memurunun yüz görüntüsünü veya gerçek kimliğini öne çıkaracak unsurların yayılması durumunda 1 yıl hapis cezası ve 45 bin Euro para cezasına çarptırılmasını içeriyor.

Öte yandan gösteriler akşam saatlerinde de sürdü. Göstericiler Merkez Bankası binasını ateşe verdi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close