Dünya

Rus aşısının güvenliği tartışılmaya başlandı

Kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü sonrasında virüsü durdurmam ve engellemek için aşı çalışmalarına başlandı. Önce Çin ardından Rusya tarafından aşının bulunduğu iddiasının ardından Türk doktorların bulduğu aşı piyasaya sürülmeye hazırlanırken Rusya’da bulunan Sputnik V adı verilen aşısının güvenliği tartışılıyor.

Rusya hükümeti tarafından tescillenen koronavirüs aşısını yaptıran kişilerden yaklaşık 20’sinin, ilk dozdan sonra koronavirüs’e yakalandığı açıklanırken konu hakkında ilk açıklama Rus haber ajansı Tass tarafından gündeme getirilirken yapılan açıklamada halen faz çalışmaları devam eden Sputnik V aşısının etkinliğinin yüzde 92 olduğunu açıklamıştı.

Spuntnik V aşısı hakkında açıklamalarda bulunan Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov’da enstitü direktörü olan Vadim Tarasov, Hükümet tarafından seçilen kişilerin Spuntnik V aşısı sonrasında korona olduklarını söylemek doğru olmaz. Koronavirüse yakalanma sebepleri birinci ile ikinci doz arasında hastalandıysanız, bu aşının henüz bağışıklık yanıtı geliştirmemiş olmasından kaynaklı.”dedi.

Tarasov, aşılama sonrasındaki 42. günde bağışıklık geliştiğini ifade etti.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), Sputnik V’de yaşanan bu gelişmeler sonrası  Rusya’nın ikinci koronavirüs aşısı EpiVacCorona’nın geniş çaplı insan denemelerine pazartesi günü başlatıldığını açıkladı.

Vektor Viroloji ve Biyoteknoloji merkezi tarafından geliştirilen EpiVacCorona’nın bu ay 60’ın üzerinde 150 gönüllü ve 18 yaşın üzerinde 3 bin gönüllü üzerinde denemeler yapılacak.

TASS haber ajansına göre testler Moskova, Kazan ve Kaliningrad da dahil olmak üzere birçok farklı kentte yapılacak.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close