Dünya

Avustralya Afganistan’da savaş suçu işlediğini itiraf etti

Avustralya ordusunun Afganistan’da savaş suçu işlediği geçtiğimiz günlerde yayınlanan Avustralya Savunma Kuvvetleri Genel Müfettişi’nin raporu sonrasında ortaya çıkarken yaşanan bu savaş suçuna dünya ülkelerinin sessiz kalmaları dikkatlerden kaçmadı.

Savunma Kuvvetleri Genel Müfettişi raporuna göre Avustralya askerleri tarafından 39 Afgan sivilin öldürüldüğü açıklanırken konu hakkında Avustralya Genelkurmay Başkanı General Angus Campbell, yaptığı açıklamada “Afgan sivillerinin öldürülmesi olayının askerleri tarafından bilinçli işlendiğini kabul ederek Afganistan halkından özür diledi.

Müfettiş raporuna göre 39 Afgan sivilin öldürülmesi hakkında yüzlerce tanığın dinlendiği ve 25 askerin karıştığı olayların incelendiği rapordaki bulguları değerlendiren Campbell, raporun Avustralyalı askerlerin “savaşçı kültürünün kaydını” ortaya çıkardığını söyledi.

Campbell yayınlanan rapor hakkında “utanç verici” olarak değerlendirirken yasa dışı cinayetlerin hiçbirinin savaşın harareti içinde işlenmediğine dikkati çekti.

İfadesi alınan Avustralyalı acemi askerlerin,” Üstleri tarafından öldürme eylemine karşı alışkanlık kazanmak için aralarında çiftçi ve köylülerin de bulunduğu sivil tutsakları “kan alma” yöntemiyle katlettiklerini” itiraf ettiklerini söyleyen General Campbell, bu vahşi eylemlerin soğukkanlılıkla gerçekleştiğine de dikkat çekti.

General Campbell, “Afganistan halkından, Avustralya Savunma Kuvvetleri (ADF) adına, Avustralya askerlerinin herhangi bir suçu için içtenlikle ve kayıtsız şartsız özür dilerim” ifadelerini kullandı.

Avustralya’nın, barışı koruma çabalarının bir parçası olarak Afganistan’da yaklaşık 400 askeri bulunuyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close