Dünya

İngiltere’de 8 Aralık’tan itibaren koronavirüs aşısı uygulanmaya başladı

İngiltere Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, gelecek salı İngiltere tarihinin en geniş aşı uygulamasına başlanacağı belirtildi.

İngiltere’de oluşturulan 50 farklı aşı merkezine dağıtılan aşıların ilk olarak bakımevinde kalanlar, bakımevi ve sağlık çalışanları ile 80 yaşın üstündekilere 8 Aralık’tan itibaren uygulanacağı kaydedildi.

İngiltere Sağlık Bakanı tarafından aşının uygulanacağı tarihin “Tarihi bir an” olduğunu, salgın döneminde herkesin üzerine düşeni yapmaya devam etmesini ve bakanlık tarafından konulan kısıtlamalara uyulmasını talep ederken İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumunun (MHRA) yöneticisi Dr. June Raine ise insanlara bu aşıya güven duymaları çağrısında bulundu.

İngiltere’de Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının yaygın kullanımına Ulusal İlaç ve Sağlık Ürünleri Denetleme Kurumu (MHRA), 2 Aralık’ta izin vermişti.

İngiltere Sağlık Bakanlığı ayrıca ülke genelinde Covid-19 aşılanmasına ilişkin olarak aşıyı ilk kullanacak kişilerin listesini açıklamış ve bu açıklamada bakım evinde kalanlar ve bakıcıları, 80 yaş üstündekiler ile sağlık çalışanları, 75 yaş üstündekiler, 70 yaş üstündekiler ve klinik olarak savunmasız olanlar, 65 yaş üstündekiler, 16-64 yaş arasında ölüm riskini barındıran hastalıklara sahip olanlar, 60 yaş üstündekiler, 55 yaş üstündekiler ve 50 yaş üstündekiler şeklinde sıralanmıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close