Dünya

Ege’de mültecilere Yunan zulmü

Yıllardır göçmenlere karşı işlediği suçlarla gündeme gelen Yunanistan bu suçlarına bir yenisini daha ekledi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada “Aydın’ın Didim ilçesi Tekağaç Burnu açıklarında 6 Aralık akşamı Yunanistan unsurlarınca Türk karasularına sürüklenmeye bırakılan yarı batık haldeki can salının içinde bir grup düzensiz göçmen bulunduğu bilgisinin alındığı ve bölgeye yakın balıkçı teknesi ile koordine kurularak yapılan kurtarma çalışması sonrasında batmak üzere olan salda kadın ve çocuklardan oluşan 17 göçmenin kurtarıldığı” açıklandı.

Batmakta olan salda bulunan 17 göçmen kurtarıldıktan sonra Sahil Güvenlik botu ile Didim Limanı’na çıkarıldı. Göçmenlerin yaptıkları açıklamada 2 gün boyunca  Bulamaç Adası’nda mahsur kaldıklarını daha sonra Yunanistan güvenlik güçleri tarafından yakalandıktan sonra erkek ve kadınlar olmak üzere iki ayrı grup halinde Yunan Sahil Güvenlik gemisine bindirildikleri, erkeklerin bulundukları gemide darp edildiği, kadınların ve çocukların bulunduğu gemide salın içine konularak Türk karasularına sürüklenmeye terk edildiği öğrenildi.

Darp edilen göçmenlerin vücutlarında yara izleri belirgin olarak görülürken göçmenlerin paralarına, telefonlarına ve değerli eşyalarına Yunanistan güvenlik güçleri tarafından el konulduğu bilgisine ulaşılırken yaralı göçmenler hastanede tedavi altına alındılar.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından Yunan Sahil Güvenlik unsurlarının, düzensiz göçmenlere yönelik insanlık dışı muamelesine ilişkin görüntüleri paylaştı. Görüntülerde göçmenlerin kurtarılma anı ve göçmenlerdeki darp izleri yer aldı.

Bakan Soylu, Yunanistan’ın Göçten Sorumlu Bakanı Notis Mitarakis’i de etiketleyerek, “Sayın Bakan Notis Mitarakis; sahil güvenlik unsurlarınız işkence ve insanlık dışı muamelede her geçen gün seviye atlıyor ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close