Dünya

Avrupa Birliği aşı kullanımına onay verdi

Dünya genelinde son günlerde hızla artan yeni vaka sayılarının ardından başta İngiltere olmak üzere birkaç Avrupa ülkesinde ortaya çıkan koronavirüs mutasyonunun ardından Avrupa Birliği harekete geçti.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), BioNTech ve Pfizer’in geliştirdiği koronavirüs aşısının Avrupa Birliği’nde (AB) kullanılmasına onay verdi.

Avrupa Birliği tarafından aşıya onay verilmesinin ardından aşılama işleminin bir hafta içinde birçok Avrupa ülkesinde daha önceden belirlenen aşı merkezlerinde başlanacağı kaydedilirken 27 Aralık tarihinden itibaren Almanya, Avusturya ve İtalya’da  aşının uygulamasına başlamayı planladıklarını bildirdi.

Avrupa Komisyonu tarafından ), BioNTech ve Pfizer’in geliştirdiği koronavirüs aşısına son onayın Çarşamba günü verilmesi beklenirken Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, aşıların 27-29 Aralık döneminde kullanıma sunulmasını hedeflediklerini söylemişti.

Avrupa ülkelerinde başlanacak aşılama sistemine göre tıp öğrencileri, emekli doktorlar, eczacılar ve askerlerin söz konusu aşılama kampanyasına hazırlandıkları kaydedildi.

Aşılama uygulaması Avrupa ülkelerinde kademeli bir şekilde uygulanacak aşılamada, öncelik olarak sağlıkla mücadelede ön cephede yer alan sağlık çalışanlarına ve bakım evlerinin yaşlı sakinlerine öncelik verilecek.

27 üyeli Avrupa Birliği’nin hedefi, 450 milyonluk nüfusun yüzde 70’ini kapsıyor. İsviçre’de ilaç düzenleme kurumu, cumartesi günü aşının 16 yaşın üzerindeki kişilerde kullanılması için izin vermişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close