Dünya

İngiltere’den sonra İsrail’de de koronavirüsün bir mutasyonu daha bulundu

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, bugün düzenlediği basın toplatışında ülkelerinde daha önce bulunan mutasyona uğramış koronavirüsten daha endişe verici olduğunu açıkladı. İngiltere’ye Güney Afrika’dan gelen 2 kişiden tespit edilen mutasyona uğramış koronavirüsün tespit edildiğini ve bu kişilerin hemen karantinaya alındığını ve Güney Afrika ile seyahate kısıtlamalar getirildiğini ifade ederken ayrıca herkesi son 2 haftada Güney Afrika’da bulunan veya bu ülkeden gelen biriyle yakın teması olan herkesin “derhal kendilerini izole etmesi gerektiğini” vurguladı.

Bilim adamları tarafından “501.V2” olarak adlandırılan ve Güney Afrika’da görülen bu tür, Güney Afrika’daki yeni vakaların yaklaşık yüzde 80 ila 90’ını oluşturuyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson geçtiğimiz hafta ülkede yüzde 70 daha hızlı yayılan bir Kovid-19 türü bulduklarını açıklamıştı. Bu açıklamanın hemen ardından dünya üzerinde 50’den fazla ülke, İngiltere ile seyahate kısıtlama getirmişti. Bilindiği gibi Türkiye’de 20 Aralık tarihinden itibaren İngiltere’nin yanı sıra Güney Afrika’dan uçuşlara da geçici durdurma kararı almıştı.

İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklama ile İngiltere’den gelen 4 kişide Covid-19’un yeni bulaşıcı türüne rastlandığı bildirilirken bu kişilerin 3’nün kısa süre önce İngiltere’den döndüğü, diğerinin ise ülke dışına çıkmadığı ifade edildi.

İsrail hükümeti de ani bir karar alarak İngiltere İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika’dan gelecek yabancıların ülkeye alınmayacağını, söz konusu ülkelerden dönen İsraillilere ise belirlenen otellerde 10 ila 14 gün karantinada kalmalarının zorunlu hale getirildiğini duyurmuştu.

Ayrıca yurt dışından dönen tüm İsrailliler, bugün 22.00’den itibaren evleri yerine belirlenen otellerde karantinada tutulacak.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close