Dünya

Mutasyon dalgası Avrupa’ya yayılmaya başladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un dün yaptığı bir açıklamada ülkesinde koronavirüsün mutasyona uğramış yeni bir türünün tespit edildiğini açıklaması sonrasında dünyanın bir çok ülkesinde üst düzey tedbirler alınmaya başlandı.

Dünyanın bir çok ülkesi tarafından geliştirilen koronavirüs aşılarının bazılarının onay alması ve toplu aşılama dönemine geçilmesi beklenen bu günlerde tüm dünyayı koronavirüsü yeni mutasyonunun daha etkili bulaştığının açıklanması büyük bir gerginliğe yol açarken bir çok Avrupa ülkesi ani bir karar alarak İngiltere ile ulaşım tedbirleri alarak İngiltere vatandaşlarına ve İngiltere’den gelen ürünlere karşı kapılarını kapatmaya başladı.

Mutasyona uğramış koronavirüs yüzünden İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’ın salgının kontrolünü kaybettiklerini açıklamasının ardından ise Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de, B117 adı verilen bu yeni virüsün, Hollanda, Danimarka ve Avustralya’da da görüldüğünü açıkladı.

DSÖ, tüm dünya ülkelerini uyararak koronavirüsten yüzde 70 daha hızlı yayılan bu virüsün yeni dalgalara neden olmaması için üye ülkelerin sağlık bakanlıklarına tedbirleri artırma uyarısında bulundu.

Şimdiye kadar, Almanya, Hollanda, Avusturya, İtalya ve Belçika; İngiltere ile hava yolu ulaşımını yasaklarken Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan bir açıklama ile Türkiye hava sahası İngiltere, Hollanda, Güney Afrika ve Fransa’ya kapatıldığını açıkladı. Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda ve İtalya daha önce İngiltere ile her türlü ulaşımın kapatıldığını açıklamıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close