Dünya

Avusturya’da koronavirüs aşılarına başlanıldı

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından koronavirüs aşılarına onay vermesinin ardından Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği aşılar Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde uygulamaya başladı. Fransa, İtalya, Almanya’dan sonra aşılama çalışmalarına başlayan ülkeler arasına Avusturya eklenirken bu ülkede ilk ilk aşılananlar 80 yaşındaki bir erkek ve 82 yaşındaki bir kadın oldu.

İlk aşılamanın yapıldığı Viyana Tıp Fakültesini ziyaret eden Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Sağlık Bakanı Rudolf Anschober, Ulusal Aşılama Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ursula Wiedermann-Schmid ve Avusturya Tabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Thomas Szekeres ülkelerinde ilk kez gönüllü olarak aşı yaptıracak vatandaşlarla görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi.

Avusturya Başbakanı Kurz, düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, İlk aşılamaların başlamasından dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederken bir yıldır hayatı felç eden koronavirüsle mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Ülkede aşılamanın başlamasıyla pandeminin bitmediğini ancak aşının virüsü yenmek için ilk adım olduğunu vurgulayan Kurz, “İlk kez bugün 5 vatandaşımız koronavirüse karşı aşı oldular. Aşıyı olan ilk kişi, Marchfeld’de yaşayan Bayan Hofer oldu. Hofer, aşının ardından aile ile torunlarını tekrar görebildiği için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Kurz aldıkları bir kararla aşıların öncelikle bakım evleri ve tıbbi personeline yapılacağını daha sonra da tüm ülke halkına uygulanmaya başlayacağını belirterek. Biontech/Pfizer, AB dahilinde ruhsatı alacak birkaç aşı maddesinden biri olacağını hatırlatan Kurz, “Yapılan her aşı ile normal hayat şartlarımıza bir adım daha yaklaşıyoruz” diye konuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close