Dünya

Trump’ın vetosu bir işe yaramadı

2021 yılı savunma bütçesi ABD Başkanı Donald Trump’ın veto etmesine rağmen bugün Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato’da da 3’te 2’nin üzerinde oyla kabul edilerek yasalaştı.

Yeni yılın ilk günü toplanan ABD’ Senatosu ulusal savunma yetkilendirme yasası  Trump’ın 23 Aralık’ta veto etmesine rağmen onaylandı. Yapılan oylamada 81 senatör evet oyu verirken 13 senatör hayır oyu kullanınca tasarı Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato’da da 3’te 2 çoğunlukla geçtiği için Trump’ın veto yetkisini aşmış oldu. ABD’de 4 yıllık başkanlık dönemi sonrasında bütçe tasarısının Trump’ın veto yetkisini aşarak yasalaşan ilk tasarı olarak kayıtlara geçti.

Kongre tarafından Aralık ayında yapılan bütçe tasarısı kabul edilmesine rağmen Donald Trump, 740 milyar dolarlık savunma bütçe tasarısını 23 Aralık’ta veto etmişti. Trump tarafından yasanın veto edilmesi tartışmalara neden olurken aynı zamanda siyasi çevreler tarafından da eleştirilmişti.

Yeni tasarı sonrasında Savunma Bakanlığı (Pentagon) için 635,5 milyar doları temel bütçe, 69 milyar doları savaş fonu olarak bilinen “Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar Fonu”, 8,9 milyar doları ise tasarının yetki alanları dışındaki savunmaya ilişkin harcamalar olmak üzere 713,4 milyar dolar bütçe ayrılıyor.

Yeni tasarı sonrası dünyanın en büyük gücü yolunda ciddi adımlar atan Çin’e karşı “Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi”nin kurulması öngörülürken, Hint-Pasifik bölgesine özel bir ödenek ayrılarak bu bölgede ABD askeri gücünü tahkim etme imkanı sağlanmış oldu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close