Dünya

İran, Amerika ve İngiltere’nin koronavirüs aşılarına güvenmediğini açıkladı

Covid-19  salgını  sonrasında aşı bulmakta zorlanırken radikal bir karara imza attı. 8 Ocak 1978 yılında Şah yönetimine başlatılan halk ayaklanmasının yıl dönümü münasebetiyle İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney devlet televizyonunda halka hitap ettiği konuşmasında salgına karşı İran’da geliştirilen ve insan deneylerine başlanan aşı çalışmasına katkıda bulunanlara teşekkür ederken ABD ve İngiltere menşeli aşıların ithalatını ise yasakladığını duyurdu.

Ali Hamaney “ Ülkemize İngiltere ve Amerika’nın aşıları girmeyecektir. Bu aşılara güvenmediğimi yetkililere söylemiştim şimdi de de kamuoyuna açıklıyorum.” dedi.

Hamaney, ayrıca 1985’te 400’ü aşkın kişinin ölümüne yol açan “kirli kan skandalına” karışan Fransa’ya da aşı konusunda güvenmediğini söyledi.

Hamaney daha sonra konuyu kendilerine ABD tarafından başlatılan ambargoya getirerek “Yapılan yaptırımlar yüzünden İran’ın hakları gaspediliyor. Hem ABD hem de Avrupa İran halkının hakkını yerine getirmelidir.” diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinden sonra İran’ın uğradığı zararların da tazmin edilmesini isteyen Hamaney, bu konunun yaptırımlar kaldırıldıktan sonra görüşüleceğini belirtti

Hamaney ülkesinde 2009 yılında seçimler sonrası çıkan olayları hatırlatarak o dönem bizim yaşadıklarımızı şimdi ABD’de yaşıyor. Bizim için gerçekleştirmeyi düşündükleri şey bugün onların başına geldi. ABD ile ilişkilerinin iyi olmasını isteyen kesimleri de eleştiren Hamaney “ABD ile barışırsak ülkenin cennete dönüşeceğine inananlar yanılıyorlar” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close