Dünya

İdamı durduruldu

ABD’de 2004 yılında meydana gelen ve o günden bu yana en çok konuşulan cinayetlerinden biri olan olayda Lisa Montgomery adlı bir kadın Bobbie Jo Stinnett’le isimli bir kadınla internet üzerinden tanışarak sohbete başladı. İkili arasında yapılan konuşmada Bobbie Jo Stinnett’’in kendisinin hamile olduğunu söylemesi üzerine Lisa Montgomery’de kendisinin hamile olduğu yalanını söyleyerek kadını buluşması için ikna etti.

Bobbie Jo Stinnett, Montgomery’in evine gittiğinde Montgomery tarafından boğularak öldürüldükten sonra bıçakla karnını yararak bebeğini çalan Montgomery, cinayetin ertesi günü olayda mucize şekilde hayatta kalan bebekle birlikte bir ahırda saklanırken yakalanarak, tutuklanmıştı.

Vahşi cinayetin ortaya çıkmasının ardından Montgomery çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilirken yargılanmasına devam edilmiş ve mahkeme tarafından idam cezasına çarptırılmıştı.

Montgomery’in idam cezasının ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklama ile zehirli iğne ile idam cezasının 8 Aralık tarihinde yapılacağı duyurulurken ülke genelinde yaşanan koronavirüs salgını yüzünden idam cezası 12 Ocak tarihin ertelenmişti. Montgomery’in 12 Ocak tarihinde İndiana eyaletinde Terre Haute’de gerçekleşecek olan idam cezası hakkında son dakikada infaza birkaç saat kala durduruldu.

Mahkemeye tekrar müracaat eden Montgomery’nin avukatları müvekkillerinin beyin hasarlı doğduğunu ve akli dengesinin yerinde olmadığını söylemesi üzerine mahkeme yargıcı Montgomery’nin akıl sağlığının infaza elverişli olup olmadığının belirlenmesi için yeni bir duruşma yapılması gerektiğine karar verdi.

CNN, savcılığın bu kararı temyiz edeceğini duyurdu

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close