Dünya

Türkiye’ye ek yaptırım uygulanmayacak

Aralık ayında yapılan Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları’nın katıldığı liderler zirvesinde Türkiye’ye karşı ek yaptırım kararı almıştı.

Liderler zirvesi sonrasında Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yaptığı açıklamada “Türkiye’nin olumlu gelişmeler gösterdiğini gördüğümüz için Türkiye’ye karşı bugün yaptırım kararı almadık” dedi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de tartışmalı bölgede gemisinin bulunmadığına dikkati çeken Mass “AB olarak bu uzun süredir olmasını beklediğimiz bir gelişme. Bu olumlu gelişmenin AB tarafından gelecek yaptırım kararlarıyla gölgelenmemesi gerekir” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı açıklamasının devamında olumlu gelişmenin kalıcı olmasının büyük önem taşıdığını belirterek bu kalıcılık sayesinde AB ile Türkiye arasında yeniden bir pozitif gündemden de bahsedebilecek durumda oluruz” diye konuşurken pozitif gündemin Suriyeli sığınmacıları ve , Türkiye ile Gümrük Birliği’nin genişletilmesi konularını kapsayabileceğini işaret etti.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama ve sondaj faaliyetleri sonrasında 10-11 Aralık’taki liderler zirvesinde Türkiye’ye yönelik,yaptırım listesinin genişletilmesi kararı alınmıştı.

Yaptırımların çerçevesi 2019 yılı Aralık ayında oluşturulmuş, geçen yıl Şubat ayında da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) iki yöneticisi yaptırım listesine alınmıştı.

Türkiye’ye karşı bu listenin dışında daha ağır yaptırımları da içerecek şekilde yaptırımların kapsamının genişletilmesi için karar ise Mart ayında düzenlenecek zirveye bırakılmıştı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Mart ayına kadar Türkiye ile ilişkilerin seyri ve olası yaptırım seçenekleriyle ilgili bir rapor hazırlamakla görevlendirilmişti

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close