Gündem

Ölene kadar karnında oturması eziyet sayılmadı

Isparta’da meydana gelen olayda Zafer Pehlivan kız arkadaşı 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Güleda Cenkel’i önce boğulup sonrasında kalbinden bıçaklayarak öldürülmüştü. Olay sonrası tutuklanan Zafer Pehlivan hakkında “tasarlayarak öldürme” suçundan Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanırken mahkeme heyeti sanık Pehlivan’ı “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti sanığa neden “tasarlayarak öldürme” ve “canavarca hisle eziyet çektirerek öldürme” suçlarından ceza vermediğini açıkladı.
Açıklanan gerekçede sanığın cinayetten iki gün önce Güleda Cankel’e yazdığı nottaki, “Bugün 00.00’a kadar önce seni öldüreceğim sonra da kendimi öldüreceğim” cümlesini “Tasarlama” olarak kabul etmedi. Ayrıca sanığın Güleda Cankel’i gördükten hemen sonra öldürmediğini, öncesinde konuştuklarını, çoğu kez baş başa kaldıklarını belirtilerek, Cankel’in barışmak istememesi üzerine sanığın eylemini gerçekleştirdiği anlatıldı.
Mahkeme heyetinin “Canavarca hisle eziyet çektirerek öldürme” suçunun unsurlarının da oluşmadığını belirterek “ Sanığın öldürme şeklinin, yaranın çokluğunun canavarca his olduğunda delalet olmadığını ve sanığın önce kablo ile boğmaya çalışması, ancak maktulün ölmediğini anlaması üzerine bu kez kalbinden çok sayıda bıçak darbesi ile öldürmesi ve maktulün öldüğünden emin olana kadar karnına oturması şeklinde gelişen eylemde sanığın öldürme kastının yanında işkence ya da eziyet çektirme kastının da bulunduğuna dair her türlü şüpheden uzak delil bulunmamaktadır” denildi.
Mahkemenin verdiği bu karar Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından da onaylandı. Tarafların itirazlarını Yargıtay Ceza Dairesi inceleyecek.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close