Dünya

DSÖ Çin’in Wuhan kentinde araştırmalara başladı

Covid-19 salgınının kaynağını araştırmak için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ekibi, 14 Ocak’ta salgınının ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentine geldi.

Çin hükümeti tarafından daha önce engellemelere uğrayan Dünya Sağlık Örgütü ekibi sonunda Çin hükümetinin pes etmesi üzerine Çin’in Wuhan kentine geldi ve 14 günlük zorunlu karantina sürelerinin tamamlanmasının ardından incelemelere başladı.

Heyet, saha çalışmalarında ilk olarak Hubey Çin ve Batı Tıbbı Bütünleşik Bölge Hastanesi’ni ve Vuhan Jinyintan Hastanesi’ni ziyaret etti.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından görevlendirilen ekip bugün Çin’in Wuhan kentinde bulunan kentteki en büyük hayvan ve deniz ürünleri pazarı Baishazhou’ya gelerek saha çalışmalarına devam etti.

Bilindiği üzere Covid-19 salgını dünyada ilk kez Çin’in 31 Aralık 2019’da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde “kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığının ortaya çıktığını DSÖ’ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.

Covid-19 mikrobu dünyada ilk kez Çin’in Wuhan kentindeki deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görülmüş, sebebi anlaşılamayan “solunum rahatsızlığı” şikayetiyle 17 Kasım’da ilk hasta hastaneye başvurmuştu.

Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu tahmin edilen, daha önce bilinmeyen türdeki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

Çin, daha önce ABD yönetiminin virüsün kökenine dair soruşturma başlatılmasına dair talebini reddetmiş, Avustralya hükümetinin Nisan 2020’de DSÖ’ye uluslararası soruşturma çağrısı yapması üzerine bu ülkeye de ihracat kısıtlamaları getirmişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close