Dünya

Almanya’da yetimhane skandalı

Almanya’nın Speyer kentinde işadamlarına kentte bulunan manastırda görev yapan rahibelerin yetim çocukları seks amaçlı olarak kiraladıklarına dair soruşturmaya ilişkin skandal rapor ortaya çıktı. Soruşturmanın tamamlanmış olmasına rağmen cezaların ve ceza alan kişilerin halen açıklanmadığı dava hakkında ABD merkezli Daily Beast gazetesinde raporun bir bölümü yayınladı. Raporda, manastıra alınan yetim çocukların seks kölesi olarak kullanıldıkları ortaya çıktı.

Yapılan soruşturma kapsamında hazırlanan 560 sayfalık raporda, 1960 ila 1970’li yıllar arasında manastırda rahibelerin, yetim çocukları, işadamları ve sapık rahiplere sattıkları gerçeği yer aldı. İş adamlarına kiralanan çocukların yaş ortalamalarının  8-14 yaşları arasında olduğu belirlenirken şu ana kadar 175 çocuğun işadamlarına bazen haftalarca kiralandığı, bu çocukların evlat edinilmesinin engellendiği, manastırdan ayrılıp üniversiteye gittiklerinde dahi peşlerinin bırakılmadığı aktarıldı. Rahibelerin yurtlara giderek burada daha önce belirledikleri çocukları ilaç vererek uyuttukları çocukları satmaya devam ettiği de rapora yansıdı. Piskopos Karl Heinz Wiesmann, raporun kamuoyuna açıklanamayacak kadar şoke edici olduğunu ifade etti. Wiesmann, raporu okuduktan sonra kendine gelebilmek için bir ay izne ayrıldığını da aktardı.

Mağdurlardan Karl Haucke (63), 11-14 yaşlarında haftada en az bir kez, birden fazla rahip tarafından tacize uğradığını duruşmada anlattı. Haucke, “Bize ne yapıldığını tarif edecek sözüm yok. Raporu engellemek de yeniden istismara uğramak gibiydi” dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close