Dünya

Almanya’da Covid-19 aşısı olan yaşlıların ölümü panik yarattı

Almanya’da Cov,d-19’dan ölümler devam ederken şimdi de ülke genelinde Covid-19 aşısı olduktan sonra ölenlerin sayısındaki artış halkı paniğe sevk etti.

Ülke genelinde Pfizer/BioNTech veya Moderna’nın, mRNA tabanlı aşılarını kullanılırken daha önce de yaşlıların aşı sonrası hayatlarını Covid-19 yüzünden kaybetmesinin ardından  Almanya’ya, klasik yöntemle üretilen aşı daha yeni yeni gelmeye başladı. AstraZeneca çok az aşı gönderdi. Onlar da yavaş yavaş uygulamaya başlanacak.

Almanya’nın Köln kentinde bulunan yaşlılar yurdunda 4 Şubat tarihinde ikinci doz aşılama yapılırken aşı olan yaşlılar yurdunda bulunan 63 kişide Covid-19 virüsü tespit edilirken ayrıca yaşlılar yurdunda çalışan 58 kişi ile beraber 20 bakım personelinin test sonuçları da pozitif çıktı.

18 ve 19 Ocak tarihlerinde aşağı Saksonya’nın Emstek Kasabası’nda ikinci doz aşıları yapılan 5 yaşlının Covid-19’dan öldüğü belirlenirken 2 Şubat’ta yapılan testlerde 15 yaşlı ve üç bakıcıda da corona virüsü çıktı.

Almanya’da arka arkaya ikinci doz aşı sonrası birçok yaşlının ölmesi kafaları karıştırmaya devam ederken tam korumanın ancak ikinci dozdan 14 veya 15 gün sonra olacağı savunuluyor.

Ancak, mRNA tabanlı aşılara yönelik soru işaretleri de bir türlü cevaplanamıyor. Geçen aylarda mRNA aşılarını öven Alman medyası ise, “Zaten tam koruma süresi dolmamıştı” iddiasını ortaya attılar.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close