Dünya

Covid-19 salgınından sonra Ebola salgını dünyayı korkutmaya başladı

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid1-9 salgını devam ederken Kongo’da Ebola salgının başlamasının ardından Gine’de Ebola alarmı verildi. Gine’nin Goueke vilayetinde cenaze törenine katılan 7 kişi, cenaze töreni sonrasında  ishal, kusma ve kanama nedeni ile hastaneye başvurdu.

Güne Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Goueke şehrimizde Ebola virüsüne yakalanan 7 kişiden 3’ünün hayatını kaybettiğini, 4 kişinin ise karantina altına alındığı aktarıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ülkelerinde daha önce de Ebola salgını yaşandığı ve bu salgına karşı “Uluslararası sağlık yönetmeliklerine uygun olarak Gine hükümeti yeni bir Ebola salgını ilan etti” denildi.

Bakanlık Ebola salgının yaşandığı Goueke’de tedavi merkezi açılacağını ve ülke genelinde ebola vakalarını izlemek ve izole  etmek için ekipler oluşturulacağını da duyurdu.

Gine Sağlık Bakanlığı Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) Ebola aşıları talep ettiklerini belirterek temin edilen yeni aşıların son yıllarda Ebola’ya yakalananlarda hayatta kalma oranını büyük ölçüde artırdığını belirtti.

DSÖ Afrika Bölge Direktörü Matshidiso Moeti sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, DSÖ’nün Ebola ile mücadelesine değinerek, “DSÖ, 2014 yılında Ebola’dan zarar gören Batı Afrika’da Ebola’nın bu potansiyel yeniden dirilişine karşı hazırlığını artırıyor” dedi.

Gine’de 2013-2016 yılları arasında Nzerekore’ye de başlayan Ebola salgını, nedeni ile Gine, Liberya ve Sierra Leone’de en az 11 bin 300 kişi hayatını kaybetmişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close