Dünya

Kuzey Kore Pfizer’ın koronavirüs aşısını çalmak istemiş

Kuzey Kore’de koronavirüs vakasının görülmediğini öne sürerek Güney Kore istihbarat birimleri, resmi verilere göre Kuzey Kore’nin Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği corona virüsü aşısını hackerlar aracılığıyla çalmaya çalıştığını duyurdu.

Kuzey Koreli hackerların uzun bir süre Pfizer’ın veri tabanına siber saldırı düzenlediği ve saldırının hedefinin corona virüsü aşısı ve ilacı ile ilgili bilgilerin çalınmasının olduğu belirtildi.

Covid-19 aşısının ve tedavi teknolojilerinin siber saldırılarla ele geçirilmeye çalışıldığını tespit ettik. Pfizer hacklendi şeklinde açıklama yapan Güney Kore parlamentosunun istihbarat panelinin üyesi olan Ha Tae-keung bunu da Kuzey Kore’de koronavirüs vakasının görülmediğine bağladı.

Yapılan açıklamalarda herhangi bir detay verilmezken geçtiğimiz yıl Kuzey Kore’nin aralarında Novavax, AstraZeneca ve Johnson&Johnson da olmak üzere en az 9 farklı biyoteknoloji şirketine siber saldırı düzenlediği açıklanmıştı.

Bu iddialar karşısında suskunluğunu devam ettiren Pfizer bir açıklama yapmazken Reuters’a konuşan uzmanlar, hackerların bu ilaçların ve aşının formülü ile tedavi yöntemi aramayacaklarını aksine bu formülleri satarak para kazanmayı hedeflediklerini söyledi.

Tüm dünyaya adeta kapılarını kapatan Kuzey Kore’de bugüne kadar resmi olarak koronavirüs vakası bulunmazken Kuzey Kore’nin COVAX aşı paylaşım programı kapsamında AstraZeneca/Oxford Üniversitesi’nin geliştirdiği corona virüsü aşısından 2 milyon doz alacak olması da dikkatlerden kaçmadı

Henüz ülkede corona virüsü vakası olmasa da Güney Kore istihbarat birimleri, 2020’nin başında Kuzey Kore ile salgının başladığı Çin arasındaki sınırların açık olduğunu ve insanların bir araya geldiğini duyurdu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close