Dünya

2.Dünya Savaşı esnasında sığındığı köye 2 milyon Euro miras bıraktı

İkinci Dünya Savaşı sırasında daha çocuk olan Avusturyalı Yahudi Erich Schwam kendisini saklayan Fransız köyüne 2 milyon euro tutarındaki tüm mirasını bağışladı.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Lyon’da 90 yaşında hayatını kaybeden Schwam’ın, varisi olabilecek başka yakın akrabası bulunmadığı ortaya çıktı.

İki milyonluk mirasın kaldığı Chambon-sur-Lignon köyünün idari yöneticilerinden Denise Vallet, Euronews’e yaptığı açıklamada, “Yapılan bağış çok büyük bir rakam ve bizi çok etkiledi. Ama bizim için önemli olan bağış değil köy halkının geçmiş tarihteki tutumu bizim için çok önemli ve gurur verici.” diye konuştu.

Chambon-sur-Lignon köyünün yaşlılarından birinin Eric Schwam’ı hatırladığını belirten Vallet, “Erich, köye sığındıktan sonra burada okula başlamış. Bunu söyleyen köyümüzde karı koca olarak öğretmenlik yapmış bir ailenin çocuğu. Eric’i okula herkesten önce gelen bir öğrenci olarak hatırladığını söyleyen tanık ders aralarında Eric’i hep mutsuz ve tek başına dolaşması yüzünden ailesinin bu çocukla arkadaşlık yapması için sürekli teşvik ettiğin söyledi” dedi .

İkinci Dünya savaşı sonrasında Erich’in, köyden ayrılara Lyon’a yerleşip burada Eczacılık Fakültesi’nde eğitim görüp yine bu kentte evlendiği belirlendi.

İkinci dünya savaşı esnasında yaklaşık 4000 Yahudi’nin Nazilerden kaçmak için bu bölgede saklandığı tahmin edilirken Fransa’nın bu köyü tarih boyunca konukseverliğiyle yakından tanınıyor. Bölge halkının büyük bir bölümünün olması, buradaki halkın Yahudilere daha fazla kucak açmasındaki nedenler arasında gösteriliyor.

İsrail, 1990 yılında bu bölgeyle birlikte Hollanda’daki bir köye savaşta Yahudileri sakladıkları için devlet takdirnamesi göndermişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close