Dünya

İran Ahmedinejad’ın Cumhurbaşkanlık adaylığına izin vermedi

Haddad Adil İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen İslami Öğrenciler Birliği Siyasi Konferansı’nda yaptığı konuşmasında bir önceki seçimde adaylığı veto edilen Mahmud Ahmedinejad’ın yeniden cumhurbaşkanlığına aday olma planlarına değindi.

Konferansta yaptığı açıklamada Adil, Ahmedinejad’ın adaylığına izin verilmeyeceğini vurguladı.

Adil açıklamasının devamında Ahmedinejad’ın adaylığının söz konusu bile olamayacağını tekrarlayarak “4 yıl önceki seçimlerde de kendisinin aday olmasına izin verilmemişti. Şimdi durum daha da kötüleştiği için izin verilmeyecek. Hangi sebeplerle (Ahmedinejad’ın adaylığı) olmamışsa bu kez bu sebepler daha da arttı ifadelerini kullandı.

Ahmedinejad’ın İran’da muhafazakar siyasetçi olarak 2005-2013 yılları arasında iki dönem görev yapmış ve adaylığını henüz kesin olarak duyurmasa da en az bir dönem daha cumhurbaşkanı olma planları yaptığına ilişkin güçlü işaretler veriyor ancak öncelikle Anayasayı Koruyucular Konseyi’nden (AKK) onay alması gerekiyor.

2016 yılının Eylül ayında İran Cumhurbaşkanlığı seçimleri için İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Ahmedinejad’a seçimlere katılmamasını tavsiye ettiğini açıklamıştı. Seçimlerde aday olmak isteyenlerin yeterliliğini denetleyen AKK da 2017’de mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye karşı yarışmak isteyen Ahmedinejad’ın adaylığını reddetmişti.

Ahmedinejad’ın Rahim Mesai ve Hamid Bekayi adlı iki yakınının yolsuzluk suçlamaları yüzünden hapse atılması sonrasında sık sık Ruhani hükümetine sert eleştiriler yaparken Ahmedinejad’ı destekleyen bir grup, 10 Şubat’ta Tahran’daki evinin yakınlarında toplanarak, kendisinden cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmasını istemişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close