Dünya

Avustralya’da aşı karşıtları olay çıkardı

Avrupa’nın birçok ülkesinde koronavirüs aşısı karşıtları gösterilerine devam ederken Avustralya’da aşı karşıtları gösteri düzenledi. Avustralya’da koronavirüse karşı aşılamanın yarın ilk kez başlanmasına hazırlıklar yapılırken ülke genelinde yüzlerce kişi koronavirüs için yapılacak olan, aşılama programını protesto etti.

Avustralya’nın Brisbane, Melbourne ve Sidney kentleri dahil olmak üzere birçok kentte düzenlenen gösterilerde gösterilere katılan protestocular “Benim vücudum, benim kararım” pankartlarıyla aşı aleyhtarı gösteriler düzenledi.

Gösterilerin en yoğun olduğu Melbourne’da göstericiler arasında bulunan bazı gruplar ve polis arasında gerginlikler yaşanırken polisler göstericilere karşı göz yaşartıcı gazla müdahale ederken yüzlerce gösterici polisler tarafından gözaltına alındı.

Avustralya’da Pfizer-BioNTech tarafından koronavirüse karşı geliştirilen aşı ilk olarak Sidney’in kuzeybatısındaki bir tıp merkezinde yaşlı bakımevinde yaşayan 84 yaşındaki Jane Malysiak’a yapılmasının ardından Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile yaşlı bakımevinde yaşayanlar ve bir grup sağlık personeli de aşı oldu.

Ülke genelinde aşılama kampanyası yarın başlayacak. Yaklaşık 25 milyon nüfusa sahip Avustralya’da bugüne kadar toplam 28 bin 926 korona virüs vakası tespit edilirken, 909 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Halkın aşı olmamak için gerekçe olarak dünyadaki en az vaka sayısının ve ölüm sayısının Avustralya’da olmasını gerekçe gösterdiklerini iddia edilirken, Avustralya genelinde daha öncede maske takılmaması için eylemler yapılmıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close